Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školy - prosinec 2011

3. 1. 2012

 

V měsíci listopadu byly odeslány práce do výtvarné a literární soutěže SVĚT KOLEM NÁS 2011“
Literární práci na téma „Užitečné chyby“ zpracovala Tereza Kozáková. Ve výtvarné tvorbě na téma „Můj svět fantazie“ nás reprezentovala díla Kristýny Bartoňové, Petry Zámečníkové a Veroniky Nováčkové.
 
Hned v pondělí 7. listopadu se žáci 5. až 9. ročníku rozjeli do Rychnova nad Kněžnou, aby v Pelclově divadle zhlédli v rámci projektu Planeta Země 3000 filmové představení Čína – říše mocného draka. Přinášíme ukázky referátů z tohoto vydařeného programu.
Čína
Planeta Země 3000 mě ohromně zaujala. Překvapilo mne, že Tibet je okupované území. Snad nejvíce zajímavé bylo, že ryby loví kormorány. Čína je nejzáludnějším státem na celém světě a má 1,3 miliardy obyvatel. Protože je nejlidnatějším státem, tak se mají snažit, aby měli jenom jedno dítě.Celý projekt se odehrával v Rychnově nad Kněžnou.
 
Měří přes 6000 km a je to největší stavba v Číně a na celém světě. V Číně mají také nejohroženější zvíře na celém světě pandu velkou. Je příbuzná s medvědem brýlatým. Oblíbené bojové umění v Číně je kung-fu. Projekt se mi líbil, bylo to velmi zajímavé, poučné a hezké. Doufám, že se do Číny někdy dostanu.
                                                              Jakub Fabián (6. ročník)
 
Čína
 
Dne 7.11.2011 jsem se zúčastnila projektu Planeta Země 3000 – Čína- říše mocného draka. Projekt se konal v Rychnově nad Kněžnou. Dozvěděla jsem se, že v Číně se pěstuje rýže a čaj. Čína je nejlidnatějším státem a hlavní město je Peking. V Číně je 40 památek UNESCO. Mezi nimi je významnou památkou Velká čínská zeď, která je dlouhá 6 tisíc km nebo Terakotová armáda a další. Nejvíce se mi líbilo kung-fu a panda se šesti prsty, která jí až 13 hodin denně. Reportér ochutnával čínská jídla a nechutnali mu jen švábi. Projekt se mi moc líbil a těším se na další.
                                  
                                                                                         Nikola Zavacká (6.třída)
 
V jednom z posledních podzimních dnů žáci 1. – 4. roč. zhlédli ve Vamberku velmi pěkné představení Divadla Krapet, ve kterém vystupovali Čmelda, Brumda, Pučmeloud, Kvapík, Mnohonožka, Zima Zimnice a spousta dalších pohádkových postaviček. Že nevíte odkud je znáte? Určitě ano! Jsou to naši včelí medvídci a tento příběh se jmenoval „Zimní příhody včelích medvídků“. Byli jsme mile překvapeni hereckými výkony, písničkami, krásnými a nápaditými kulisami i rekvizitami. Úsměvy z našich tvářích nevymizely ani při zpáteční cestě J.              Marie Šaldová
 
Dne 11.11. 2011 se družstvo dívek II. stupně ve složení: Veronika Nováčková (kapitánka), Barbora Kopecká, Petra Zámečníková, Barbora Nosková, Tereza Kozáková, Vendula Kounová a Nikola Zavacká(náhradnice) zúčastnilo okresního kola v přehazované. V těžkých podmínkách nevytopené Sokolovny v Kostelci nad Orlicí vybojovala naše děvčata 8. místo z 12 přítomných družstev. Pouze o bod jim utekl postup ze základní skupiny v zápase se ZŠ Rychnov n. Kněžnou, který dívky hrály velmi vyrovnaně. Rozhodně byla děvčata důstojným soupeřem daleko větším školám, a za to jim všem patří poděkování.                                       Markéta Bubnová
 
Ve středu, dne 16.11. 2011, byl na naší škole uveden z cyklu „PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ“ film režiséra Jaromíra Polišenského „SWINGTIME.“
Film je inspirován provokační akcí Státní bezpečnosti, která v 50.letech záměrně mystifikovala ty, kdo chtěli ilegálně odejít do ciziny. V rámci tzv.akce „KAMENY“ je spolupracovníci StB převáděli přes falešnou hranici do „ ZÁPADNÍ“ zóny, kde od nich fiktivně Američané získávali důležité informace. Poté byli zatčeni a uvězněni. Hlavní hrdina filmu, klavírista Pavel, je při jedné takové akci zadržen. Aby ochránil svou ženu, která zůstala v Čechách, stává se součástí celého komplotu.
Po filmu následovala beseda s pány Beranem a Krčmářem, kteří tuto hrůznou dobu zažili na „VLASTNÍ KŮŽI.“ Pánové byli velmi vstřícní a milí, vyprávěli nám o svých příbězích, a jak to dříve bylo - pochopili jsme, že tzv. „RUDÁ ETAPA“ byla v poválečné historii naší země ta nejhorší.
Po besedě a filmu následovala pod vedením paní učitelky Bubnové na toto téma naše vlastní tvorba-jazyková a výtvarná. Každý měl různé pocity, každého zajímalo něco jiného,ale tvořili jsme.
Myslím ale, že tato beseda byla vhodným zpestřením naší výuky.
Barbora Kopecká, 9. roč.
 
22. listopadu proběhl Den otevřených dveří.
 
Již tradičně se naši škole koná v měsíci listopadu matematická soutěž Pythagoriáda. Přinášíme přehled a počty získaných bodů. 

 
 
 
6. ročník
Jméno
Body
Pořadí
Michal Koleš
7
1.
Kuba Fabian
5
2.
Hyláková Monika
4
3.
Nikola Zavacká
3
4.
Martin Smolka
2
5.
Simona Smolková
1
6.
Michal Slavík
0
7.
 
 
 
7. ročník
Jméno
Body
Pořadí
Tereza Kozáková
5
1.
Vendula Kounová
3
2.
Dušan Horváth
1,5
3.
Helena Štěpánová
1
4.
Aneta Sviastynová
1
5.
Tereza Nosková
0
6.
 
 
 
8.+ 9. ročník
Jméno
Body
Pořadí
Marek Růžička
5
1.
Sýkora Jakub
4
2.
Martin Kroul
3
3.
Tomáš Petraš
2,5
4.
Michal Petraš
2
5.
Lukáš Bednář
1,5
6.
Petra Zámečníková
1
7.
Barbora Nosková
1
8.
Martin Žid
1
9.
Barbora Kopecká
0
10.

Jan Havel
Miss panenka
Již poněkolikáté se naše škola zapojí do charitativní akce na pomoc africkým dětem. Tento projekt pořádá královéhradecký rozhlas a zaštiťuje ho mezinárodní organizace UNICEF.
Kdo chce s námi pomáhat, do konce února ušije z látky panenku, která má dané rozměry a doručí ji do školy. V březnu vyhlásíme školní soutěž a vítězná panenka bude naši školu reprezentovat na slavnostním vyhlašování, které probíhá tradičně 1.6. v Hradci Králové. Všechny panenky ale Unicef použije pro získání prostředků na očkovací vakcíny pro děti třetího světa. Zapojit se může každý, všechny potřebné informace podá pí. uč. M.Bubnová včetně střihu.                                                                            Markéta Bubnová
 
PODĚKOVÁNÍ
 
Děkujeme Kateřině Vrbové a firmě FOSI z Nového Města nad Metují za darované obrázkové magnetky.