Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školy - listopad 2010

2. 1. 2011

V měsíci listopadu slavila naše škola obrovský úspěch. V úterý 23. proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů druhého ročníku výtvarné soutěže „Dávají za nás ruku do ohně“ generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky v Muzeu Policie ČR v Praze a téma „Máme rádi hasiče“. Do soutěže bylo zasláno přes dva tisíce výkresů z celé České republiky.  A našeTerezka Nosková, žákyně 6. ročníku obsadila v této velké konkurenci  2. místo . Děkujeme a upřímně gratulujeme.

Informace a fotografie z vyhodnocení si můžete prohlédnout na stránkách  www.hzscr.cz . Diplom je umístěn na úvodní straně časopisu.
 
 V pondělí 8.11. se žáci 4. - 9. ročníku zúčastnili v kině v Rychnově nad Kněžnou cestopisného filmu z projektu Planeta Země 3000. Letošním tématem byla naše Česká republika a film byl jako vždy zajímavý a poutavý. S hudebním doprovodem jsme v krátkosti proběhli některá zajímavá místa v ČR. Virtuálně jsme potkali některé z méně častých a ohrožených zvířat, jako je např. medvěd, vlk, rys, vydra, tetřev,  zmije, bobr, a připomněli jsme i krásné tradiční zvyky – např. jízdu králů ve Vlčnově na Moravě, některá pozapomenutá řemesla - skláři v Harrachově, horníci v černouhelných dolech v Ostravě.
A trochu poučení rozhodně neuškodila, takže jsme si připomněli formu a systém státního zřízení u nás - strukturu parlamentu aj. Hodina utekla jako voda a pokud si zapamatujeme alespoň polovinu z toho, co jsme viděli, budeme zase o kousíček blíže k tématu celého projektu- Česká republika-země známá neznámá.
Markéta Bubnová
 
9. listopadu proběhl Den otevřených dveří. Děkujeme rodičům, kteří si udělali čas a přišli podpořit své ratolesti.
 
Ve čtvrtek 11. 11. se II. stupeň zúčastnil exkurze do firmy ASSA ABLOY, dříve FAB v Rychnov nad Kněžnou a automobilky ŠKODA Kvasiny.
 FAB v Rychnově je už od roku 1911 a příští rok bude slavit 100 let od založení. Viděli jsme výrobu klíčů a zámků, které se vyváží do různých zemí např. Itálie, Švýcarska i Německa. Navštívili jsme i novou halu s velice moderními stroji, která tady stojí teprve dva roky. Pracuje zde asi 600 zaměstnanců.
Potom jsme zamířili do automobilky. Přivítal nás milý pán a rozdal nám ochranné brýle. Vyrazili jsme do haly, kde pracovali obrovské stroje a všude létaly jiskry do obrovské výšky. Tyto mašiny zaujaly pozornost všech. Potom jsme viděli úplně nové motory staršího i novějšího typu. Nakonec jsme si prohlédli i nové nalakované karosérie, do kterých zaměstnanci montovali různá zařízení a vybavení. Celé to na mě působilo jako řetěz, který se pomalu posunoval a na jeho konci vyjelo zbrusu nové auto. Ukázali nám i výrobu auta Yeti a Superbu, jehož cena se pohybuje od 500 000 Kč až po 1 500 000 Kč. Automobilka zde vyrábí auta od roku 1834.                                                                                Tereza Kozáková, 6. roč.
 
Exkurze v Kvasinkách v automobilce Škoda se nám všem velice líbila. Viděli jsme, jak se vyrábí auta a jak roboti postupně auta sestavují. Ukázali nám i různé druhy motorů, nádrží, kapot, dveří, střech atd. Vyrobené vozy, kterých vznikne denně 660 kusů, se vozí do celého světa. Ohromilo nás nejen číslo vyrobených automobilů, ale i počet 250 kamionů, které sem denně přijíždí, aby vyrobená auta rozvezla.
Naše kroky potom vedly do FABu v Rychnově nad Kněžnou. Pan průvodce nás seznámil s různými druhy klíčů a zámků. Viděli jsme jejich výrobu. Zajímavé bylo ražení zoubků na klíče a to tak, aby každý byl jiný a pasoval pouze do jediného zámku.                                                                      Vendula Kounová, 6. roč.
 
Dne 18. listopadu proběhla v naší škole beseda s názvem „Příběhy bezpráví.” Měli jsme možnost zhlédnout film o tragédii hokejistů s názvem „Mimo postavení.” Poté nás navštívil p. Krčmář, který nám mile a rád pohovořil o tom, co zažil on sám v našich letech. Rád nám zodpověděl i naše dotazy.
Děkujeme paní ředitelce, že pozvala tak milého pána do školy a zařídila besedu.                                                                                                    žáci 8. ročníku
 
Dne 18. listopadu nás navštívil politický vězeň p. Krčmář, který nám stručně popsal svůj vlastní životní příběh. Seznámil nás s tvrdostí kriminálu 50tých let 20. století. Zhlédli jsme i film na DVD o významném politickém vězni Gustavu Bubníkovi, který byl poslán do Jáchymova těžit smolinec (uranit). Příběh a beseda byly velmi poučné. Dozvěděli jsme se mnoho nového o životě v minulém století.
žáci 9. ročníku
 
V pátek 26.11.2010 se konalo okresní kolo v přehazované dívek 8. a  9. třídy. Za naši školu se soutěže zúčastnilo těchto sedm děvčat: Markéta Vytlačilová - kapitánka, Veronika Krejčíková, Pavlína Morávková, Veronika Nováčková, Petra Zámečníková, Barbora Kopecká a Tereza Kozáková.
V konkurenci jedenácti družstev děvčata vybojovala 9. příčku. I když se všechny snažily, příliš nekazily a hra v poli byla dobrá, chybělo nám důraznější zakončení a lepší promyšlenost hry. Přestože jsou naše prostorové možnosti katastrofální a trénink uvnitř nebyl kvůli chybějící tělocvičně žádný, děkujeme všem děvčatům za snahu a předvedené výkony.                               Markéta Bubnová