Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školy - duben 2012

16. 5. 2012

Měsíc březen byl natolik bohatý na akce, že se nám do minulého čísla nevešla návštěva lektorky paní Mgr. Hany Vavříkové, která přijela do naší školy za žáky 8. a 9. ročníku, aby jim vyprávěla o HOLOCAUSTU.

Dodatečně proto přinášíme zprávu :

 

Dne 29. března nás navštívila paní, která s name velmi pěkně besedovala o dosti závažném tématu, a to o holocaustu.

Nejprve nám pustila prezentaci, kterou slovně doprovázela. Vysvětlila nám i základní pojmy, abychom věděli, co znamená např. expanze, rasismus, antisemitismus aj. Vyprávěla nám o tom, jaké to bylo, když lidé museli odejít do koncentračních táborů a vůbec nevěděli, co je čeká, na co se mají připravit. Na závěr nám pustila dokumentární film o paní, která prošla a zažila koncentrační tábor. V závěru jsme mohli klást dotazy. I když beseda trvala přes dvě hodiny, řekl bych, že se všem líbila.

                     Barbora Kopecká, Michaela Mazankievičová, Marek Růžička, 9. roč.

 

V úterý po velikonocích se naše škola zúčastnila prvního ročníku florbalového turnaje v Libchavách. Turnaj byl určen  žákům pátých a šestých ročníků. Jelikož na naší škole není moc chlapců, náš tým tvořila převážně děvčata. Celé družstvo ukázalo velikou bojovnost. V celkovém hodnocení jsme obsadili třetí místo a přivezli jsme si malý pohár. Nejlepším našim střelcem byl vyhodnocen Michal Koleš.
Složení týmu: Hlávková Anna, Sýkorová Katka (obě 5. ročník), Koleš Michal, Slavík Michal, Smóĺka Martin, Smóĺka Simona, Zavacká Nikola a Hyláková Monika (všichni 6. ročník).

Závěrem bych chtěl poděkovat paní Hlávkové, která nám vypomohla s dopravou do Libchav a po celý průběh turnaje dělala zapisovatelku.

  Jan Havel

 

Ve čtvrtek 12. 4. jeli žáci 1. – 5. ročníku do Vamberka na folkový koncert s názvem „Folkové návraty.“

Vystoupili zde výborní muzikanti z divadla v Šumperku a zaujali nás svým profesionálním projevem. Společně s nimi jsme si na pódiu vyzkoušeli, jaké to je být zpěvákem.  Škoda, že některé děti nevědí, co je slušnost, a hrnou se předvádět, přestože neznají texty písní.

Koncert byl plný krásných písniček z pohádek a filmů a my jsme si všechno hezky užili. Budou-li se tito hudebníci pohybovat naším krajem, určitě je zase rádi uvidíme.                                                         p. uč. Jiřina Fialová

 

Výlet dětí a rodičů do Žďáru n. Sáz. a okolí 

V sobotu 14. 4. jsme navštívili Žďár nad Sázavou a okolí. První zastavení bylo u kamenných hrochů ve Škrdlovicích, poté u sochy Mamlase nedaleko Žďáru. Cesta pokračovala návštěvou poutního místa Zelená hora (v seznamu UNESCO) odkud jsme jeli do Hamrů n. Sáz. Cestou jsme se zastavili u sochy Hamroně. Pokračovali jsme k Rozštípené skále, kde stojí socha mamuta. Naše cesta pokračovala na rozhlednu Rosička. S Hamry jsme se rozloučili sousoším koně, který je hned u hlavní silnice. Pak jsme dorazili do vesnice Rosička, kde jsme šli procházkou do lesa k rozhledně. Někteří vystoupili až na vrchol rozhledny do výšky 24 m. Od Rosičky jsme jeli zpět do Žďáru, kde bylo modelové království železnice. Moc se nám tam líbilo. Cestou domů jsme se zastavili u Pilské nádrže, kde se nachází hraniční kámen Moravia a Bohemia, který chrání orlice a lev. Spokojeni jsme se vrátili domů, vydařený byl celý výlet i díky počasí.

Děkujeme za příspěvek pí. Krčmářové. Velké poděkování patří i pí. učitelce Janě Florianové, která výlet naplánovala, zorganizovala a vedla.

 

V pondělí 23. dubna již tradičně žáci  druhého stupně pomohli uklidit celé homolské schody a nejbližší okolí kostela i altánku. Všichni žáci se oháněli košťaty, lopatami, motyčkami a jiným nářadím přes dvě hodiny, aby bylo okolí poutního kostela Homole připraveno na jarní pouť a turistickou sezonu v důstojné podobě. Všem patří poděkování!                         D. Bachmanová
 
Projektový den 26.4.2012 - Den Země, poznáváme naše okolí

V rámci Dne Země se žáci II.st. vydali zmapovat a propátrat naše nejbližší okolí a sestavit trasy i pro turisty. Byli rozděleni do čtyř skupin a každá skupina vyrazila po své trase. Varianty tras byly sestaveny podle délky, aby byly vhodné pro každého turistu, třeba i pro malé děti.

Nejkratší trasa měřila asi 3 km - Lhoty-Homol-Lhoty. Druhá varianta vedla přes Velkou Lhotu do Borovnice, odtud přes Chlum na Homol a zpět do Lhot, což je asi 7 km. Třetí trasa vedla směr Lhoty – Hájek – Polom - Lhoty a měla být nejdelší, asi 9 km. Po všech trasách děti vymýšlely úkoly, aby turisty zabavily a upozornily zábavnou formou na zajímavosti.

Čtvrtá skupina měla být trochu výjimkou, protože měla v plánu prozkoumat potok Brodec od pramene ke Lhotám za doprovodu p. Zdeňka Nechvátala, který je znalcem místní krajiny. Ten se chtěl spíše specializovat na Hájek, protože i tam jsou údajné prameny potoka Brodce. Takže se čtvrtá skupina ocitla též v Hájku, ale prochodila toho tolik, že nakonec nejdelší úsek zdolala právě ona, asi 15 km. Počasí bylo krásné, i tak byli všichni v poledne unaveni více než dost. Materiály ale zpracujeme a použijeme v turistické brožuře a ve školním časopise.                                                     M. Bubnová

 

Páteční slunečné ráno 27. dubna  bylo pro žáky 1. a 2. ročníku Dnem Země. Co to pro nás znamenalo? Nechali jsme doma aktovky a přišli s batohy a dobrou náladou. Paní učitelka nám totiž slíbila „pěší túru“ do Prorub. Vyrazili jsme hned ráno přes Velkou Lhotu do lesíka, kde jsme kromě poznávání rostlin a stromů poslouchali i lesní ptactvo a dýchali vůni lesa. Na louce v malebném údolí dolní Proruby jsme se posilnili dobrou svačinou, protože nás čekalo velké stoupání do prorubského kopce. Byla to dřina, funěli jsme pěkně, ale stálo nám to za to. Měli jsme úžasný rozhled do kraje! Viděli jsme Sudslavu, Choceň, Lhoty … . Vše jsme měli jako na dlani. A překvapením pro nás byl pohled z Kapradi do nádvoří hradu Potštejn J a samozřejmě hledání sladkého pokladu. Do školy jsme se vrátili úplně vyřízení, ale spokojení.                                                              Marie Šaldová

 

27.4. jsme  se vydali se 3., 4. a 5. třídou na výlet do Hájku. Kousek za obcí jsme pozorovali na polní cestě tyto rostliny: hluchavku, violku rolní, pampelišku a ohnici. Pak jsme za pomoci babičky Erika Matějky došli k Horákovu buku a paní učitelka nám vyprávěla o keškách, což jsou krabičky skrývající se na určitém místě, do které se můžete podepsat a vzít si z ní nějakou drobnost. Pak jsme se u něj vyfotografovali.

Došli jsme do lesa, tam jsme našli pstroček, mařinku vonnou a šťavel bílý. Došli jsme do Hájku, tam jsme si zahráli schovávanou a postřehový závod. Bylo teplo, počasí nám přálo. Nakonec jsme si na cestě ke Lhotám  s chutí společně zazpívali.

Byl to krásný zážitek.

Paní Hájkové děkujeme za doprovod, bez ní by paní učitelka Horákův buk nenašla.                                                   Denisa Štěpánková, 5. roč.

 

Tak jako v loňském roce se i letos žáci 1. a 2. stupně účastní výtvarné soutěže „POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ.“

Z velice podařených prací většiny našich autorů porota učitelského sboru vybrala tři kresby žáků 2. stupně, kteří nás budou reprezentovat v Rychnově nad Kněžnou. Jsou to obrázky od: Anety Sviastynové – 7.roč., Petry Zámečníkové a Martina Žida – 9.roč.

Tyto i ostatní práce tohoto tématu si můžete prohlédnout na našich webových stránkách školy.                                                                                                               Držíme palce, Aneto, Péťo a Martine!                                                                                                   Barbora Nosková 8.roč.

 

Hnutí Brontosaurus vyhlásilo 18. ročník celostátní výtvarné, literární a fotografické soutěže „Máme rádi přírodu.“

Mnoho našich nadaných spolužáků se této soutěže zúčastnilo, a to v kategorii 7. až 9. ročník na téma „Když tě příroda nakope.“

Nejlepší z výtvarných prací jsou od:

Heleny Štěpánové: „VLK NENÍ DOMÁCÍ MAZLÍČEK aneb BOJ SE, ČLOVĚČE!“

Anety Sviatynové: „A ZAČALA ŘÍJOVÁ REVOLUCE!“

Simony Smóĺky: „ŘETEZY JSEM ZPŘETRHALA A TEĎ…!“

 

V kategorii poezie pošle svou báseň s názvem „Věčná inspirace“ žákyně 7. ročníku Tereza Kozáková.                         napsala Tereza Kozáková, 7. ročník

 

Sběr papíru - jaro 2012

   
   
           

Sběr papíru

Kg:

Počet žáků:

Průměr na žáka:

Umístění:

 
 

318

 

 

   

1. a 3.

293

24

12,21

5.

 

2., 4. a 5.

1756

22

79,82

1.

 

6.

110

7

15,71

3.

 

7.

115

9

12,78

4.

 

8.

55

6

9,17

6.

 

9.

710

10

71,00

2.

 
           

Celkem

3357

       

Děkujeme všem, kteří se zapojili.                                   Jan Havel

 

U  P  O  Z  O  R   N  Ě  N  Í

Na počátku měsíce června nám končí sponzorství zvířátek v pražské zoologické zahradě. Víte, že díky adopci, dostáváme několik celoročně přenosných vstupenek do ZOO v Tróji, které hojně využíváte.

V měsíci květnu se tedy zaměříme na výběr financí na pomoc zvířatům a  vybereme si zvířátka na další rok. Žádám Vás, šetřete korunky a noste je třídním učitelům.                       Děkuji.

                                                             paní ředitelka

Výsledky – sběr pomerančové kůry

1.      místo Barbora Moravcová  ( 2.tř.)                 2,6 kg

2.      místo Erik Matějka  ( 3.tř.)                            2,2 kg

3.      místo Petra Zámečníková   ( 9.tř.)                 1,9 kg

 

Celkem děti nasbíraly 23,1 kg.

 

Děkujeme všem žákům za účast.                                         Světlana Enderlová