Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školičky - únor 2012

11. 3. 2012

 

Na počátku měsíce února jsme ukončili výuku plavání. Děti se v deseti lekcích naučily spoustu nových věcí, které se dají ve vodě dělat. Asi nejvíce je bavilo bublat do vody, skákat, potápět se a sjíždět po skluzavce do vody. Některé dokonce  zvládly otevřít oči pod vodou a s pomůckou uplavat pár metrů v hlubokém bazénu. Na závěr obržely „Mokré vysvědčení“ a malý dárek. Všem dětem se plavání moc líbilo, nikdo neuronil ani slzičku.

 

9.2.  ráno zazvonil ve školce zvoneček a začalo se hrát divadlo „O perníkové chaloupce.“ Děti pohádku znaly z četby, ale v podobě maňáskového divadla to bylo něco! Po malé přestávce vyplněné hádankami a známými písničkami začala pohádka „O červeném  klubíčku.“  Děti ani nedutaly, protože tuto pohádku neznaly. Učily se přitom poznávat barvy, což nás velmi potěšilo. A po další krátké pauze vyplněné písničkami za doprovodu nástrojů začala poslední pohádka „O kohoutkovi a slepičce.“ Děti pohádku znaly také z četby, tak slepičce  napovídaly,  co má  dělat. Nakonec si s herci popovídaly, jak se  máme k sobě chovat a mohly si přitom půjčit maňásky. Bylo to moc prima a těšíme se zase na další setkání s maňáskovým divadlem.

 

Jak se dříve pekl chleba?  To naše děti zjistily v pátek 10. 2., kdy si měly přinést do školičky zástěrku. Někteří starší mazáci si pamatovali pečení z loňska, ale i tak byli všichni velmi natěšení. Hráli jsme si na zámeckou kuchyni. Děti v mísách připravovaly těsto na chlebíčky a  následně po vykynutí tvořily  malé bochánky. Paní kuchařky nám po obědě   chlebíčky upekly a na nás po  spaní čekala ochutnávka. Protože děti měly obrovskou  radost z pečení,  zopakujeme si tuto činnost v podobě zapletených houstiček.

Děkujeme paním kuchařkám za upečení.

 

14.2.  jsme  zařadili již druhý barevný den, a to s barvičkou červenou. Cílem bylo procvičit a zapamatovat si tuto barvu. Tentokrát to byl den spíše pracovní. Procvičovali jsme stříhání a lepení, pracovali jsme s temperovými barvami. Vyráběli jsme přáníčka z lásky, hlavně pro naše maminečky. Za odměnu po zvládnutí prací si mohly děti zatancovat při diskotéce. A to si neumíte představit, jak rády tancovaly a řádily!

 

„Jak se z pážete Matýska stal rytíř,” byl název besedy, ve které jsme se krásnou, hravou a hlavně srozumitelnou formou  dozvěděli, jak se

žilo ve středověku. Pan rytíř nám přiblížil dobu, ve které žil. Hlavně jací byli rytíři stateční, čestní, silní a vždy dodržovali pravidla. Poznali  jsme, jak se chovali  rytíři v lese, jak stolovali  a hlavně, že používali kouzelná slovíčka jako prosím a děkuji.

 To se nám moc hodilo do třídního vzdělávacího programu, a proto jsme zařadili projekt „ STŘEDOVĚK – JAK SE STÁT RYTÍŘEM.“ V týdnu od 20. 2. do  24. 2. se školička proměnila  a nastal středověk. Děti přišly oblečené za středověké osoby - rytíře, pážata, hradní paní, kuchařky. Formou hry se dozvěděly mnoho věcí o středověku a hlavně, jak se dříve žilo. Paní Peňázová nám zapůjčila krásnou knihu o tomto období určenou pro děti, a tu se nám podařilo skoro celou přečíst. Tímto jí moc děkujeme.

Dále moc děkujeme všem  maminkám , které  nám na středověkou hostinu připravily dobroty, upekly koláče a chlebové placky. Děkujeme také tetě Káje (paní Staré), která nám též napekla koláčky. V pátek proběhlo pasování na rytíře a myslím si, že si opravdu všechny děti zasloužily dostat titul rytíře, protože se moc snažily. Doufáme, že jim to snažení vydrží i nadáleJJ.

Každodenní práce s dětmi přináší člověku spoustu zážitků, překvapení, emocí, starostí i drobných konfliktů. Dají se prožít okamžiky, které s sebou nesou tolik pozitivní energie, že ještě při vzpomínce na ně se člověk usměje a je mu dobře. K takovým zážitkům patřil bezpochyby  i tento projekt.

 

Ve středu 29. 2. se u nás konal karneval.  Sešlo se nás hodně, čekaly na nás soutěže a diskotéka. Veliké nadšení panovalo při promenádě po škole, kdy velké děti obdivovaly masky nás malých.

Děti si  den moc užily. Za každou takovou akci jsou vděčné. Je to pro ně nezapomenutelný zážitek, a proto děkujeme všem maminkám, které nás v tomto směru podporují a nekoukají na nás jako na někoho, kdo je jenom zatěžuje.  Ale my vše děláme pro Vaše děti !

   Ludmila Štěpánková