Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školičky - leden 2012

13. 2. 2012

V měsíci lednu jsme pracovali na projektu „ŠKOLA VOLÁ.“  S předškolními dětmi jsme se připravovali na zápis do první třídy. Spíše bych řekla, že jsme opakovali ty důležité věci, které jsou k zápisu do školy potřeba.  S  kamarádem  Nomíkem z pracovních sešitů se nám líbilo pracovat hlavně s tvary a čísly.

Ale nezahálely ani mladší dětičky, které pracovaly na projektu ,,ŘÍKANKOVÁ CESTIČKA.“ I když  prosíme rodiče o pomoc při napravování špatné výslovnosti,  aby s dětmi doma hodně mluvili, stále se nám  nedaří výslovnost zlepšit. Ba naopak, někteří rodiče nám mají za zlé, že po nich chceme, aby dětem večer chviličku četli.

Několikrát už jsem se zmínila, jak v časopise, tak při rozhovoru s rodiči, že řeč zaujímá přední místo v oblasti navazování a udržování mezilidských vztahů, že řeč posiluje sebevědomí dětí a podporuje celkové zapojení dětí do společnosti. Ale asi nadarmo. Naše zařízení nemůže fungovat jako logopedické pracoviště. My jenom můžeme v určitých činnostech řeč procvičovat, ale hlavní úkol mají rodiče.

S budoucími prvňáčky jsme navštívili také první třídu. Zhlédli jsme část hodiny matematiky a prvouky. Našim předškolákům se nejvíce líbila práce s interaktivní tabulí. Těšíme se na další návštěvu.

 

Vzhledem k tomu, že hodně dětí nezná barvy, rozhodli jsme se uspořádat barevný den. Ve čtvrtek  19.1. si skoro všechny děti, až na pár, přinesly bílé oblečení na „BAREVNÝ DEN“ s barvičkou bílou. Děti si mohly přinést i bílé hračky z domova. Cílem bylo naučit prožitkovou formou děti barvičku bílou tak, aby si ji lépe zapamatovaly.¨

 Moc jsme si tento den od rána užili.  V tělocvičně se objevily kry a děti si hrály na záchranáře. Probíhala soutěž o nejzdatnějšího eskymáka ve vědomostní soutěži ( např.znalost světových stran, orientace na mapě atd. )  Naučili jsme se píseň „Ledový král“ i s doprovodem hudebních nástrojů. Venku  probíhaly hrátky na sněhu. Některé děti vyráběly iglú technikou kašírování.

Budeme se těšit na další barevný den a tímto prosíme maminky, aby sledovaly nástěnku v šatně, kde bude další barevný den včas vyvěšen.

 

V úterý  24.1. nás čekalo velké překvapení  v podobě návštěvy u pana Horáčka, který nás pozval na ukázku živého liščete. Lišku chytil v noře na Vrši a podělil se s námi o pár zajímavých informací. Moc hezky dětem vyprávěl o tom, kde liška žije, čím se živí a také, jak škodí ostatním zvířátkům. Formou rozhovoru jsme se o lišce dozvěděli spoustu zajímavých informací. Děti si potom lišku ve školce nakreslily. Děkujeme panu Horáčkovi za krásné povídání a těšíme se na další ukázku.

  

19. ledna proběhl zápis do školy. Děti spolu s krtečkem předvedly paním učitelkám, co všechno dovedou, a že jsou na školu připravené. Ukázalo se, že opět největším problémem je špatná výslovnost.

                                                                                              Ludmila  Štěpánková